در حال بارگیری...
سقف استخر
08 نوامبر

طراحی سقف استخر

طراحی سقف استخر کار تخصصی است که برای اجرا نیازمند افراد یا گروه‌هایی است که در زمینه‌ی ساخت و ساز خدمات ارائه می‌دهند. در این جا به معرفی چند نوع از سقف استخر خانگی و ارائه مدل‌های متنوع آن می‌پردازیم.

انواع سقف استخر خانگی

در مجموع استخر‌های خانگی به صورت روباز و یا مسقف ساخته می‌شوند که از استخرهای روباز معمولا در محیط‌هایی چون ویلاها، حیاط و باغ ساخته می‌شوند و استخرهای مسقف نیز در یک فضای سرپوشیده به عمارت یا خانه‌ای که در باغ یا حیاط بنا شده، ساخته می‌شود که نیز استخر‌های خانگی را با سقفی محدود می‌سازند تا هم نور خورشید و هوای تازه رفت و آمد داشته باشد و هم از مزایای سرپوشیده بودن فضا (دید کمتر از طرفین و بالای) استفاده شود و همچنین یکی دیگر از مزایای استخر با سقف پوشیده این است که شما می‌توانید در هر زمان از استخرهای خود استفاده کنید و نکته قابل توجه اینگونه سقف‌ها حالت نورگیر بودن آن است که محیطی بسیار زیبا را برای شما فراهم می‌کند.

استخر سرپوشیده

ساخت سقف برای استخرهای روباز

ساخت استخرهای روباز در محوطه‌های ساختمان‌ها علاوه بر زیبایی که به فضا می‌دهد و اوقاتی را که می‌توان در کنار آن به خوبی سپری کرد، دردسرهایی نیز دارد.، مانند نگهداری در زمان استفاده و عدم استفاده از استخرو حفظ حریم شخصی در هنگام استفاده در هنگام استفاده از استخر را به وجود می‌آورد. به همین خاطر اکثر ساکنین تمایل دارند به سرپوشیده کردن استخر که برای این کار چند راهکار وجود دارد.

سقف شفاف

گاهی تمیز نگه داشتن استخر هزینه‌هایی در بردارد مانند (باد و گرد و خاکی که به درون استخر می‌ریزد) که برای تمیز نگه داشتن آن باید مرتب از دستگاه تصفیه آب استفاده کرد که هزینه برق مصرفی را بالا می‌برد. بنابراین افراد به منظور کاهش در هزینه تمایل دارند از یک پوشش برای استخر استفاده کنند. که در بین گزینه‌های موجود استفاده از سقف‌های پی وی سی و پلی کربنات گنبدی و طاق‌های شیشه‌ای گزینه مناسبی می‌تواند باشد.
این طاق‌ها ارتفاع‌های مختلفی بسته به مکان استخر دارد و مزیتی که این نوع سقف‌ها دارد قابلیت برداشتن آن‌ها است با دمونتاژ کردن این سقف‌ها می‌توان آن را برداشت.

سقف روف تایل

ساخت استخر‌های روباز را می‌توان در ویلاها باغ‌ها و یا حتی خانه‌ها و آپارتمان‌ها مشاهده کرد که مزایای این گونه استخر‌ها استفاده از نور خورشید در هوای مناسب در کنار آبتنی در استخر است. اما گاهی افراد برای کمتر دید داشتن استخر از دید اطراف و همسایگان تقاضای سرپوشیده کردن آن را دارند که در این موارد می‌وان از انواع سازه‌ها برای روی استخر استفاده کرد. در اینجا با ایجاد ستون‌هایی در دو طرف استخر می‌توان فضای آن را مسقف کرد. می‌توان در این کار از انواع سقف‌های سبک پی وی سی یا سقف‌هایی شبیه کلاه فرنگی متناسب با دکوراسیون محوطه با استفاده از روف تایل اقدام کرد.
ویژگی که این گونه سقف‌ها دارد استاندارد بودن آن است که می‌تواند وزن‌های پیش بینی شده در اثر عوامل جوی مانند وزن برف سرعت و شدت وزش باد و دیگر موارد را به خوبی تحمل و ساپورت کند. روف تایل‌ها با محیط زیست سازگار است چون از آهک آزبست نمی‌باشد و همچنین جزء دسته‌ای از محصولات است که با تکنولوژی‌های نوین سازگار با محیط زیست می‌باشد تولید می‌گردد.

سقف تایل

استفاده از کناف

امروزه نه تنها در فضاسازی بیشتر سقف‌های خانگی از کناف استفاده می‌شود بلکه برای طراحی سقف استخر‌های خانگی بسته به شرایط آن از کناف استفاده می‌شود. در استفاده‌ی کناف با توجه به انعطافی ک این سازه دارد می‌توان آن را گزینه مناسبی برای طراحی سقف استخر‌های خانگی معرفی کرد. اگر استخر سرپوشیده شکل مربع، هندسی یا مستطیل و یا … دارد بهتر است برای همخوانی بیشتر از کناف کاری مستطیل شکل و نورپردازی مخفی و هالوژنی رنگی یا آفتابی_مهتابی استفاده شود. در استخرهایی که به شکل مستطیل هستند و در کنار آن‌ها یک جکوزی دایره‌‌ای ساخته شده دست طراح برای طراحی کناف بازتر است.
با استفاده از طرح‌های هندسی زاویه دار و منحنی شکل در سقف با ایجاد یک فاصله بین آن‌ها و همچنین نورپردازی خاص و رنگ آمیزی حرفه‌ای می‌توان یک حس سه بعدی خاصی را به سقف استخر بخشید.

استفاده از رابیتس

رابیتس ورقه‌های فولادی مشبکی است که از ورق‌های گالوانیزه‌ی گرم مختلفی تولید می‌شود. این محصول اصولا از کشش عرضی و پرس کردن ورق‌های تهیه و تولید می‌شود و پس از گذراندن مرحله‌ی برش آماده ی مصرف می‌گردد.
یکی دیگر از متریال‌هایی که می‌توان برای مسقف کردن سقف استخر از آن استفاده کرد رابیتس کاری سقف است که نسبت به کناف کاری هزینه کمتری را در بر دارد اما با توجه به شیوه‌ای که برای اجرای آن بکار می رود این نوع تزئین کثیف کاری زیادی را در بر دارد و همچنین مدت زمان بیشتری نیز طول خواهد کشید که در آخر نتیجه آن تفاوتی با کناف کاری ندارد و یا حتی کناف کاری از آن بهتر باشد.

استفاده از سقف کشسان

یکی از گزینه‌هایی که کم هزینه‌تر و همچنین پرطرفدارتر هستند نسبت به گزینه‌های دیگر سقف‌های استخرهای خانگی، استفاده از سقف‌های کشسانی هستند. خوبی این سقف‌ها این است که دارای طراحی‌های مختلف نسبت به سلیقه شما است که می‌توان منظره‌ای از آسمان آبی همراه با ابر، پرندگانی ک در دوردست پرواز می‌کنند انتخاب کرد تا حس فضای بیرون را در یک فضای بسته القا کرد و همچنین از منظره لذت برد.
در این جا استفاده از یک بستر با استفاده از رابیتس کاری یا کناف کاری مختصر در حاشیه سقف و استفاده از سقف کشسان برای وسط همراه با نورپردازی مخفی گزینه‌ای شیک و مقرون به صرفه نسبت به سایر روش‌ها می‌باشد.

کناف یا پی وی سی در سقف استخر

کناف‌ها نیز از تایل‌های به اندازه 60*60 موجود هستند که از آن‌ها هم می‌توان برای سقف استخر استفاده کرد و یا حتی پی وی سی که روش‌های بی دردسر اما نه چندان زیبایی هستند که حس چندان زیبایی را در بیننده ایجاد نمی‌کند. این روش‌ها به دلیل این که هزینه بسیار پایین‌تر از سایر روش‌ها دارد و زمان زیادی برای اجرای آن لازم نیست و در صورت نیاز به تعمیرات زیرسازی و تاسیسات در زیر تایل‌ها در دسترس خواهد بود بیشتر برای تزیین استخر‌های عمومی استفاده می‌شود.

سقف پی وی سی

استفاده از سقف شیشه‌ای

این روش طراحی برای استخر‌های خانگی و ویلایی یک ایده بسیار زیبا می‌تواند باشد که هزینه بالایی را نیز در بر دارد. شیشه هم یکی از روش‌های مسقف کردن استخر‌های خانگی و ویلایی و یا حتی هتل‌ها است که هم مزایای ایجاد خصوصی را دارد و هم از ورود گردو خاک همراه باد پیشگیری می‌کند. این روش می‌تواند فضایی را برای کسانی که به دنبال استراحت در فضای کنار استخر را دارند نیز مهیا کند. از آنجایی که با ایجاد سقف شیشه‌ای و در پی آن تابش نور خورشید را به داخل فضا داریم و وجود مقادیر فراوان آب حالت شرجی را در پی دارد که در صورت دلپذیر نبودن برای افراد باید از سیستم رطوبت گیر برای آن استفاده کرد.

استفاده از گنبد در سقف استخر

یکی دیگر از ایده‌ها مورد استفاده در سقف استخر‌های خانگی، ویلایی استفاده از گنبد است که این نوع طرح‌ها بیشتر فضا رو به مدل‌های طراحی مراکشی نزدیک‌تر می‌کند مخصوصا اگر در طراحی آن از کاشی کاری آبی برای سقف استفاده کرد که با ایجاد پنجره‌هایی می‌توان از هوای بیرون استفاده کرد.

استخر‌های نیمه سرپوشیده

گاهی بعضی از استخرها در کنار و یا نزدیکی سازه بنا می‌شوند که می‌توان با استفاده از سازه‌هایی مانند پلی کربنات، شیشه، فلز، پی وی سی، بتن و غیره سقفی مناسب با طراحی محیط، با وجود ستون‌هایی مانند دیوار حیاط و دیوار خارجی سازه اصلی نصب سقف بدون دردسر و زیبا خواهد بود به ویژه اگر از شیشه باشد.
استخرهای خانگی مکان‌هایی هستند که از رطوبت بالایی برخوردارند که برای طراحی و اجرای بخش‌های مختلف آن باید دقت لازم را داشت که دلیل عمده‌ی آن شرایط خاصی است که بر محیط حاکم است و نمی‌توان  از هر مصالحی استفاده کرد و انتخاب یک نوع سقف مناسب نیاز به بررسی کارشناسی خواهد داشت و همچنین در استخر‌های خانگی باید به آب و هوا نیز توجه داشت.

گروه کوبیسم در این زمینه خالق رویای شماست.

 

دیدگاه خود را بنویسید