در حال بارگیری...
13 ژانویه

طراحی باغ ویلای کوچک و ایده های جذاب آن

طراحی باغ ویلای کوچک که متراژ کمی نسبت به فضاهای بزرگ دارد به تفکر بیشتری برای اجرا کردن ایده‌های طراحی نیاز دارد. اما همیشه اینگونه نیست که برای ساختن فضاهای زیبا باید مکانی با متراژ بالا را در دسترس داشته باشیم صد البته که کوچک‌ترین فضاها نیز قابلیت تبدیل شدن به مکانی زیبا و کاربردی را دارند.

اندازه فضای باغ

باغ‌هایی که دارای فضای کوچک هستند نیز دارای مزایایی هستند از جمله نگهداری آسان‌تر آن‌ها نسبت به باغ‌های بزرگ‌تر که این گونه فضاها هم می‌توانند برای به اجرا درآوردن ایده و تخیلات فردی نیز در زمینه طراحی مناسب باشند.
در این گونه طراحی استفاده از یک دکوراسیون داخلی خاص استفاده از وسایلی مانند مبلمان مناسب محیط همراه با یک نورپردازی خوب و ایده آل در کنار یک ترکیب رنگ مناسب و استفاده از آینه های دکوراتیو در اصفهان تاثیر به سزایی بر چنین فضایی خواهد گذاشت.
در این جا ما به شما چند ایده را با کمترین هزینه قابل اجرا در اختیارتان خواهیم گذاشت.

طراحی محوطه شیک و زیبا در فضای باغ

برای طراحی باغ ویلا که متراژ کمی دارد می‌توان از گلدان‌ها و گلکاری‌های رنگارنگ و خلاقانه با آرایش و مرزبندی منظمی استفاده کرد و یا اختصاص دادن فضایی کوچک برای ایجاد فضایی با گل‌های رنگی که فضای هنری را در محوطه ایجاد کند و علاوه بر آن کاشت درختانی محدود که وجود آن در فضای باغ باعث ایجاد هوای مطبوع و دلپذیر می‌شود.

دیوار سبز

ایده های جذاب برای طراحی باغ ویلای کوچک

ایده های جذاب برای طراحی باغ ویلای کوچک عبارت است از:

 1. نصب شلف در محوطه باغ
 2. ایجاد دیوار سبز
 3. رنگ آمیزی دیوارها
 4. استفاده از گیاهان گلدانی
 5. استفاده از مبلمان رنگی
 6. طراحی چند منظوره
 7. ساده سازی با استفاده از تقارن
 8. بازسازی فضاهای غیر قابل استفاده
 9. بازی با رنگ‌ها
 10. طراحی دیوار باغ
 11. محوطه سازی باغ
 12. نورپردازی باغ
 13. درب باغ

در ادامه هر یک از موارد فوق را بررسی خواهیم کرد.

1. نصب شلف در محوطه باغ

شاید شما آن قدر فضا نداشته باشید تا بتوان بخشی از آن را برای گلکاری اختصاص داد در اینجا می‌توانید شلف‌هایی را بر روی دیوار نصب کنید و از آن برای قرار دادن گلدان و یا حتی وسایل تزیینی استفاده کنید. که این گونه شلف‌ها می‌تواند از جنس آجر یا چوب‌های محکمو مقاوم باشد. که از این روش در طراحی باغ‌های سنتی نیز می توان استفاده کرد.

طراحی باغ ویلا

2. ایجاد دیوار سبز

این گونه دیوار‌ها امروزه جایگاه خاصی در طراحی محوطه باز و به طور ویژه باغ‌های مسکونی پیدا کرده است. که این دیوارها در طراحی دیوارهای باغ‌های کوچک نیز بسیار کاربرد دارد. به این صورت که کاشت گیاه بر روی دیوار می‌تواند بهترین راه برای استفاده کاربردی محوطه‌های کوچک باشد که می‌توان از گیاهان رونده استفاده کرد.

3. رنگ آمیزی دیوارها

رنگ هر نقش به سزایی در طراحی دکوراسیون‌ها دارند به این صورت که رنگ‌ها خود می‌توانند در بزرگ جلوه دادن و یا حتی کوچک کردن یک فضا نقش بسزایی داشته باشند. به این صورت که رنگ‌های روشن باعث بازتر نشان دادن فضا و رنگ‌های تیره باعث بسته‌تر شدن فضا می‌شوند.
برای مثال رنگ سفید خود به تنهایی نقش به سزایی در طراحی‌ها دارد که معمولا برای فضاهای کوچک زیاد به کار برده می‌شود چرا که این رنگ باعث می‌شود تا فضا روشن‌تر و بزرگ‌تر نشان داده شود. بیایید دیواری آجری را تصور کنیم با رنگ سفید که کنار آن مبلمانی سفید رنگ چیده شده، یک طرح تابستانی بسیار زیبا خواهد شد که فضایی دلنشینی را به همراه دارد.

4. استفاده از گیاهان گلدانی

برای اینکه باغی سرسبز و زیبا داشته باشید حتما نیاز به کاشت چمن نیست می‌توانید با استفاده از سنگ ریزه به عنوان کفپوش که نیاز به مراقبت هم ندارد ایده خوب و مطلوبی برای باغ‌های کوچک باشد و در کنار آن از گلدان‌هایی که در آن‌ها گیاهان مختلف بلند و کوتاه کاشته شده استفاده کرد و حتی در کنار این گلدان‌ها نیز از مبلمان یا صندلی‌های مناسب فضا استفاده کرد و فضایی آرام بخشی را ایجاد کرد.

5. استفاده از مبلمان رنگی

در باغ‌هایی با م‌تراژ کم ‌تراس‌های کوچک هم می‌توانند به فضایی خاص و زیبا و قابل استفاده تبدیل شوند. در اینجا می‌توان با استفاده از مبلمانی شیک و راحت چند گلدان گل زیبا استفاده از آویزهای گلدانی، استفاده از سنگ فرش‌هایی از جنس سنگ‌های ‌تراورتن به سبک روستیک فضای ایده آلی را ایجاد کرد. در اینجا لازم به ذکر است رنگ مبلمانی که در باغ استفاده می‌کنید تاثیر بسزایی در زیبایی باغ خواهد داشت. برای مثال رنگ‌های نارنجی یا صورتی و یا آبی فیروزه‌ای می‌تواند فضای شاد و دلنشینی را ایجاد کند.

محوطه باغ

6. طراحی چند منظوره

اگر باغی با فضای کوچک دارید در ابتدا اطمینان حاصل کنید که طراحی آن به صورتی است که می‌توان بهترین استفاده از آن داشته باشید و اما یک در طراحی خوب  می‌تواند شامل ایجاد یک فضای نشیمن مناسب و کاربردی، استفاده از گیاهان و ایجاد حفظ حریم شخصی می‌باشد و اما قابل ذکر است در طراحی این گونه فضاها استفاده از کوسن‌های رنگی را فراموش نکنید.

7. ساده سازی با استفاده از تقارن

در طراحی باغ ایجاد یک تقارن زیبا می‌تواند کمک شایانی در زیباسازی محوطه شما داشته باشد. در طراحی فضای کلاسیک که در آن از کاشت چمن در مرکز باغ استفاده شده ساخت فریم‌های متقارن باعث ایجاد فضایی زیبا و خاصی می‌شود که به خوبی می‌تواند نظر مخاطب را به خود جلب کند و یا حتی کاشت گلکاری‌هایی دارای تقارن که فضا را متفاوت نشان دهد.

8. بازسازی فضاهای غیر قابل استفاده

در طراحی باغ‌های کوچک حتی کوچک‌‌ترین فضاها هم می‌توانند به مکانی زیبا و قابل استفاده تبدیل شوند. برای مثال اگر قسمتی از باغ به نظر بلا استفاده به نظر می‌آیند در اینجا می‌توان با استفاده از میز و نیمکت نقطه‌ای را به عنوان کانون مرکزی ایجاد کرد. فضایی دنج و خلوت به دور از سرو صدا که در آن بتوان قدری خلوت کرد. که می‌توان در این فضا از گل‌های زرد و نارنجی نیز برای زیبا‌تر شدن فضا نیز استفاده کرد و همچنین استفاده از مجسمه‌های سنگی کوچک متناسب با فضا محیطی چشم نواز را فراهم کرد.

9. بازی با رنگ‌ها

گاهی می‌توان قسمتی از محوطه باغ کوچک را به محلی برای صرف غذا اختصاص داد. داشتن یک میز کوچک، صندلی و یک آفتاب گیر بزرگ کافی است تا یک محیط خاطره انگیز و خاص را فراهم کنید و اما در اینجا شما می‌توانید با کمک رنگ‌ها یک‌ هارمونی خاصی را به بازی در آورید تا بیننده را به وجد بیاورد. برای مثال میز را به وسیله رومیزی و لیوان‌های رنگی تزیین کنید و یا حتی از آفتاب گیری با رنگ خاص و ساده جلوه‌ای زیبا به فضا دهید و در کنار خانواده و دوستان از چنین فضایی لذت ببرید.

نورپردازی

10. طراحی دیوار باغ

یکی دیگر از نکاتی که در طراحی باغ حائز اهمیت است طراحی دیوار باغی است. که ایده‌های زیادی برای آن وجود دارد. همان طور که در بالا هم به آن اشاره کردیم ایجاد دیوار سبز است با استفاده از گیاهان است. یا استفاده از شلف و قرار دادن گلدان بر روی آن و ایده‌های دیگری که در طراحی دیوار باغ استفاده کرد و آن را از بی روحی و یکنواختی بیرون کشید.

11. محوطه سازی باغ

یکی از نکاتی که نه تنها در طراحی باغ‌های کوچک بلکه در طراحی تمامی‌باغ‌ها حائز اهمیت است طراحی محوطه باغ است. هر آنچه تا کنون در قسمت‌های قبل به آن پرداختیم می‌تواند در محوطه سازی باغ به شما کمک کند. که چگونگی انجام آن بستگی به سلیقه شما و نیازهای‌تان دارد.

12. نورپردازی باغ

یکی دیگر از نکات مهم در طراحی باغ‌های کوچک نورپردازی آن است که به کار بردن یک نورپردازی مناسب می‌تواند نقش  مهمی‌در در زیباسازی باغ شما داشته باشد. که اگر انجام این کار به درستی انجام پذیرد می‌تواند به بزرگ‌‌تر نشان دادن فضای باغ شما نیز کمک شایانی را داشته باشد. استفاده از چراغ‌های باغی و چراغ‌های مخصوص  محوطه‌ای در این زمینه می‌تواند به شما کمک کند.

13. درب باغ

یک درب مناسب برای باغ خود را فراموش نکنید که یک درب زیبا می‌تواند در هر چه زیبا‌تر شدن فضای باغ کمک شایانی را به شما برای جذب مخاطب را داشته باشد.

گروه کوبیسم در این زمینه خالق رویای شماست.

دیدگاه خود را بنویسید