در حال بارگیری...
طراحی باغ ویلا
06 دسامبر

6 ایده برتر برای طراحی باغ ویلا

امروزه استفاده از باغ ویلا رو به افزایش است و همچنین توجه به طراحی باغ ویلا مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. به دلیل این که هر چه فضا دلپذیرتر باشد حس آرامش نیز در آن بیشتر است و اما در اینجا بحث استفاده از سبزینگی و چوب طبیعی باید به گونه‌ای باشد که نیاز به حداقل مراقبت را داشته باشند.

ایده‌های برتر برای طراحی باغ ویلا

محوطه باغ ویلای شما قطعا مکانی است برای آرامش و راحتی شما، پس قطعا ارزش طراحی را دارد و می‌تواند کل فضای باز را به مکانی متفاوت تبدیل کند و اما در این جا بسته به شرایط جوی مکان باغ ویلا استفاده از هر ایده‌ای باید مورد بحث قرار گیرد و اما ما در این جا چند ایده قابل استفاده در محوطه باغ ویلا را برای شما شرح خواهیم داد.
ایده‌های برتر طراحی باغ ویلا عبارتند از:

  1. استفاده از چمن برای محوطه سازی باغ ویلا
  2. ساخت پاسیو برای بهبود نمای باغ
  3. استفاده از گیاهان و درختکاری در محوطه باغ ویلا
  4. ایجاد فضای نشیمن
  5. استفاده از عنصر آب
  6. ایجاد فضای پارکی برای بازی کودکان

در ادامه هر یک از موارد فوق را بررسی خواهیم کرد.

1. استفاده از چمن برای محوطه سازی باغ ویلا

ایده‌های جذاب برای طراحی باغ وجود دارد مثلا یکی از مهم‌ترین عناصری که می‌توان برای سرسبز و زیبا نشان دادن محیط شما استفاده کرد، استفاده از چمن و علفزار می‌باشد. این بخش از باغ می‌تواند یک حس شادابی و سرزندگی را در شما القا کند. چمن مکمل طرح‌های دیگر در باغ می‌تواند باشد.
که در این جا دو نوع چمن قابل استفاده است. (چمن مصنوعی،چمن مصنوعی) برای مثال شما مکانی را در اختیار دارید که استفاده از چمن مصنوعی را گزینه پیش رو دارید و یا بالعکس که استفاده از هر نوع چمن بسته به شرایط مکانی و شرایط استفاده شما دارد.
برای نمونه شما پله‌های سنگی را دارید که برای جذاب‌تر کردن آن‌ها بخواهید از چمن استفاده کنید یا حتی سنگ فرش‌هایی که بین آن‌ها نیز با چمن پر شود این گزینه تنها انتخاب چمن مصنوعی می‌باشد.
و اما در بحث چمن‌های طبیعی مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه داشت روش صحیح و اصولی کاشت چمن است. در چمن کاری اگر اصول به طور صحیح و کاربردی انجام شود، زیبایی محوطه شما چندین برابر افزایش خواهد یافت. البته چمن کاری طبیعی به معنای مراقبت و نگهداری بالا است. در این نوع چمن کاری باید  به هرس کردن، کود دادن، جین کردن و همچنین کاشتن مجدد توجه داشت. پس در این مورد باید از چمن کاری اضافی پرهیز کرد.

استفاده از گیاهان

2. ساخت پاسیو برای بهبود نمای باغ

ساخت پاسیو یکی از ایده‌هایی است که در طراحی محوطه از آن استفاده می‌شود که بیشتر از این فضا برای پذیرایی و سرو غذا برای مهمان استفاده می‌شود و همچنین می‌تواند فضایی برای نشستن و لذت بردن از فضای باز باغ مورد استفاده باشد و اما در این جا نیز ایده‌های متفاوتی بسته به سلیقه مکان شما دارد.

3. استفاده از گیاهان و درختکاری در محوطه باغ ویلا

استفاده از گیاهان و درختان بیشتر به شرایط جوی و حتی خاک محیط باغ ویلا بستگی دارد و اما کاشت گیاهان علاوه بر بخش‌هایی از باغ ویلا می‌تواند در گلدان‌های متفاوت نیز انجام شود. قطعا گیاهانی هستند که در شرایط تابستان خورشید می‌تواند آن‌ها را زیباتر جلوه دهد یا بلعکس گیاهانی هستند که نیاز به تابش زیاد خورشید ندارند پس نحوه جایگذاری این گیاهان باید قابل توجه باشد.
مقاومت هر گیاهی بسته به شرایط باید در محیط و مکان خود کاشت شود تا بتوان از زیبایی هر چه بیشتر آن‌ها بهره برد. برای نمونه گیاهانی چون درخچه‌هایی مانند: امین الدوله و ماهونیا، میخک هندی، پیروکانتا و غیره می‌باشد.
پس کاشت گل و گیاه زیاد هم مستلزم مراقبت و نگهداری می‌باشد، مکر این که از گیاهان بی‌دردسر استفاده کنید که زیاد نیاز به هرس کردن و مراقبت نداشته باشند.

باغ

4. ایجاد فضای نشیمن

طراحی یک فضای باز برای نشیمن در محیط باغ بیشتر حائز اهمیت بوده است که در طراحی این فضا امکاناتی از جمله میز و صندلی، صندلی شزلون،  نیمکت توکار و یا آینه های دکوراتیو در اصفهان مورد استفاده است که فضا را به مکانی دلپذیرتر تبدیل می‌کند. حتی می‌توان در کنار این فضا علاوه بر گیاه از آب نما نیز  استفاده کرد. یا می‌توان آن را با درخچه تزیینی زیباتر کرد.
بعضی از فضاهی نشیمن در حیاط باغ ویلاهارو می‌توان با آتشکده نیز تلفیق کرد که این گونه نشیمن‌ها فضایی گرم ودلنشینی را می‌تواند در فصول سرد سال به همراه داشته باشد. یا حتی می‌توان برای این گونه از نشیمن‌ها فضایی مدرن و یا سنتی را در نظر گرفت که تمام  این موارد بسته به سلیقه شما و فضایی که برای این کار اختصاص می‌دهید دارد.

5. استفاده از عنصر آب

با اضافه کردن عنصر آب به فضای محوطه می‌توانید آن را به روز و نو کنید و یک حس سر زندگی را نه فقط در وجود خود بلکه در فضای اطراف نیز ایجاد کنید. آب جلوه تسکین دهنده و آرامش بخشی است که مورد استقبال بسیاری در طراحی‌های محوطه‌های خود قرار گرفته است که وجود  آن می‌تواند یک برکه با گیاهانی شناور و یا نهری کوچک و یا آب نما باشد که این بیشتر افراد با ایجاد یک استخر در فضایی مناسب از آن استفاده می‌کنند.

فضای باغ

6. ایجاد فضای پارکی برای بازی کودکان

اختصاص دادن یک فضا برای بازی کودکان در فضای باغ ویلا کار چندان مشکلی به نظر نمی‌رسد که حتی داشتن این فضا در محیط یک حس نشاطی را نیز انعکاس می‌دهد. همچنین اختصاص فضای بازی کودکان در باغ ویلا پتانسیل و استعداد کودک شما را شکوفا می‌کند. برای ایجاد فضای بازی کودکان به دنبال طرحی باشید که دارای جذابیت باشد. طرحی که علاوه بر  این که کودکان را سرگرم می‌کند، حس  ماجراجویی و کنجکاوی کودک را نیز تحریک کند و به کودک نشان دهد که همیشه چیز‌هایی برای کشف کردن وجود دارد.
شاید فضای باغ شما آن قدر نباشد که بتوان فضایی بزرگ را برای فضای کودکان اختصاص دهید اما همیشه این را نظر داشته باشیدکه شما به دنبال راه اندازی یک پروژه خانوادگی هستید. پروژه‌ای که کودک شما جزئی  از آن است و می‌تواند در آن احساس مهم بودن داشته باشد. پس اختصاص دادن حتی یک فضای کوچک به فضای بازی کودک فضای باغ را می‌تواند از یکنواختی در بیاورد.
این ایده فضای بازی در محوطه باغ از شهر و کشور‌های بسیاری آمده است و به طور یقین اختصاص دادن بخشی از فضای باغ هرچند کوچک به فضای بازی کودک به منزله سرگرمی کودکان، به طور حتم باعث خوشحالی کودکان خواهد شد و این امکان را برای او فراهم می‌کند تا ساعت‌ها در این فضا لذت ببرد و شاد باشد که این حس خوشایندی در تمام فضای باغ نیز ایجاد می‌شود.

دیدگاه خود را بنویسید