در حال بارگیری...
طراحی باغ
25 نوامبر

ایده‌های جذاب برای طراحی باغ

این روزها طراحی باغ از این جهت اهمیت زیادی دارد که افراد تمایل به گذراندن تعطیلات خود در طبیعت دارند. به همین دلیل طراحی باغ ویلا و خانه‌های ویلایی در بین افراد افزایش یافته است.

آنچه در مورد طراحی باغ ویلا باید دانست

همان طور که از نام باغ ویلا پیداست ترکیبی است از باغ و ویلا که امروزه جایگاه بسزایی در میان مردم پیدا کرده است. اولین موضوعی که در طراحی باغ ویلا قابل اهمیت است مساحت زمین و بودجه موجود است که در واقع پیش از طراحی باید بدانید تا چه حد می‌توانید از ایده‌های بلندپروازی و هزینه در کارتان استفاده نمایید. توجه به مساحت زمین باغ باعث می‌شود که طراحی شما منطقی‌تر و قابل اجراتر شود. برای مثال طراحی یک استخر با آلاچیق بزرگ در یک باغ کوچک منطقی به نظر نمی‌رسد.
نکته دیگری که در طراحی باغ ویلا حائز اهمیت است استفاده از رنگ‌ها، طرح‌ها و ابعاد مختلف در کار است. ما برای داشتن یک طرح جذاب باید به عوامل زیادی توجه کنیم که نکته‌ای که بیشتر از همه در درجه اول قرار دارد رنگ‌ها و بافت‌های استفاده شده در طراحی باغ ویلا است که انتخاب رنگ‌ها و بافت‌ها در طراحی باغ ویلا تا حد زیادی به سلیقه طراح و کارفرما بستگی دارد و بخشی از آن نیز به اقلیم و گیاهانی که امکان کشت آن‌ها وجود دارد مربوط می‌شود. که در اینجا نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که استفاده بیش از حد از رنگ‌های مختلف می‌تواند باعث شلوغ شدن طراحی باغ ویلا شده و به لحاظ بصری مطلوب نمی‌باشد.
گیاهان با ارتفاع‌ها و ابعاد مختلف هم نیز در طراحی باغ ویلا اهمیت دارد که با استفاده کردن ارتفاع‌های متفاوت تنوع بصری ایجاد می‌کند، در طراحی باغ ویلا زیباتر خواهد شد.

طراحی باغ و ویلا

استفاده از رنگ سفید برای رنگ آمیزی دیوارها

بیایید به فضای باغ خود به چشم یک طراح دکوراسیون داخلی نگاه کنیم. از  رنگ سفید معمولا در فضاهای کوچک استفاده می‌شود، چرا که این رنگ باعث روشن‌تر شدن و بزرگ‌تر نشان دادن فضا می‌شود. اگر دیوارهای آجری را با رنگ سفید رنگ آمیزی کنیم و در کنار آن از مبلمان سفید رنگ استفاده نماییم یک طرح تابستانی بسیار جذاب خواهیم داشت. همچنین استفاده از رنگ سفید در فضاهای کوچک باعث بازتر نشان دادن فضا می‌شود که کمک بزرگی به بزرگتر نشان دادن فضا می‌کند. کاربرد رنگ سفید در طراحی دکوراسیون زیاد است چون رنگی ملایم و خنثی بوده و با همه چیز تناسب دارد.

استفاده از گیاهان در طراحی باغ ویلا

برای داشتن باغی سرسبز حتما نیاز ب کاشت چمن نیست. امروزه گیاهانی هستند که با تناسب به فضای کوچک یا بزرگ بودن باغ ویلای شما می‌توان فضایی دلنشینی را ایجاد کرد که زیبایی خاصی را به ویلای شما بدهد. گاه استفاده از گیاهان بلند یا حتی درختانی مناسب با محیط آب و هوایی  ویلا منظره‌ای جذاب و متناسب را  ایجاد می‌کند که باعث می‌شود حس آرامشی در شما ایجاد شود.

نقش نورپردازی در باغ ویلا

نورپردازی از دیگر نکات مهمی است که در طراحی باغ ویلا از اهمیت بالایی برخوردار است. به کارگیری یک نورپردازی مناسب می‌تواند نقش بسزایی در زیبایی باغ داشته باشد در صورتی که انجام این کار به درستی صورت گیرد، می‌تواند در بزرگ‌تر نشان دادن فضای باغ نیز به شما کمک کند. استفاده از چراغ‌های باغی و چراغ‌های محوطه‌ای می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. همچنین استفاده از نورپردازی درست و منطقی در فضای باغ می‌تواند بر دیگر متریال استفاده شده در باغ تاثیر بسزایی بگذارد. نورپردازی در باغ تکنیک‌ها و روش‌های مختلفی دارد هر طراح نورپردازی و یا دکوراتور فضای خارجی، با رعایت نکات نورپردازی باغ ویلا می‌تواند فضای شگفت انگیزی را به وجود بیاورد. نورپردازی باغ ویلا ظرافت‌های زیادی دارد و همچنین تکنیک‌های مختلفی، برای نورپردازی باغ باید موارد مختلفی از نورپردازی خارجی یا Exterior Lighting را تجربه کرده باشیم.

فضای باغ

نورپردازی نما، نورپردازی درخت، نورپردازی درختچه، نورپردازی آبنما، نورپردازی محوطه و نورپردازی دیوارها از مهم‌ترین زیرمجموعه‌های نورپردازی باغ هستند. ما با استفاده از نورپردازی باغ می‌توانیم سوژه‌هایی درخشان بسازیم.
نورپردازی باغ مجموعه‌ای از رویدادهای جذاب و شگفت انگیز است که باعث می‌شود درختان هم جلوه‌ای بسیار زیبایی را خلق کنند. مثلا درخت کاجی را تصور کنید که با ترکیب دو پرده‌ای از نور (سفید یخی و سفید آفتابی) نورپردازی شده است. نور سفید یکی از بهترین نورها برای کاج و سدار است.
حتی می‌توان با نورپردازی مجسمه و آبنما صحنه‌های دلنوازی را خلق کرد.

طراحی چند منظوره در فضای باغ

اگر فضای باغ شما کم یا کوچک است اطمینان حاصل کنید که طراحی آن به گونه‌ای است که می‌توانید بهترین استفاده را از آن داشته باشید. یک طراحی خوب برای فضاهای کوچک می‌تواند شامل استفاده از گیاهان بلند یا کوتاه، ایجاد فضایی کاربردی برای نشیمن باشد. حیات خلوت یکی از مکان‌هایی است که در فضای باغ شاید حائز اهمیت باشد که برای مثال از حیات خلوت می‌توان برای بازی‌های کودکان یا دورهمی‌های دوستانه استفاده کرد.

بازسازی فضاهای غیرقابل استفاده

ما در طراحی باغ ویلا می‌توانیم حتی از کوچک‎ترین فضاها هم به عنوان مکانی زیبا استفاده کنیم. مثلا اگر مکانی از باغ به نظر بلااستفاده است می‌توان با استفاده از میز و نیمکت‌هایی به سبک روستیک نقطه‌ای به عنوان کانون مرکزی ایجاد کنیم یا حتی استفاده از گل یا گلدان‌هایی که زیبایی خاصی را به محیط بدهد و به زیباسازی محیط کمک کند و حتی استفاده از مجسمه‌هایی که فضای چشم نوازی را ایجاد کند.

طراحی فضای باغ و ویلا

طراحی دیوار باغ

یکی دیگر از مواردی که در طراحی باغ می‌توان انجام داد طراحی دیوارهای باغ است که ایده‌های زیادی برای انجام این کار وجود دارد. آن چیزی که یک حیاط را زیبا و دلچسب می‌کند وسعت و متراژ زیاد آن نیست بلکه نوعی طراحی و استفاده صحیح از جای جای حیاط است که حتی می‌تواند یک حیاط کوچک را به محیطی ایده آل تبدیل کند.
طراحی دیوار حیاط به نوع پوشش گیاهی بسیار بستگی دارد، مثلا در فضاهای سرسبز دیوار و نرده‌های سنگی می‌تواند بسیار چشم گیر باشد و از آن جایی که تیپ‌های سنگی متفاوتی وجود دارد این امکان را به شما می‌دهد تا طرح‌های منحصر به فردی را ایجاد کنید. رنگ لعاب چوب این امکان را به شما می‌دهد تا به راحتی آن را با حیاط هماهنگ کنید. ایده بعدی می‌تواند استفاده از گلدان‌های ساده و متفاوت با رنگ‌های مختلف برای ساخت حصارهای فانتزی بی‌نظیر باشد که فقط کمی نیاز به حوصله دارد یا استفاده از ترکیب سنگ و چوب است.
گابیون ترکیبی از سنگ و چوب و فلز در ساخت دیوار است که سنگ‌ها درون سبدهای فلزی قرار می‌گیرند و چوب‌ها نقش ستون را ایفا می‌کند. از دیگر موارد استفاده شده در طراحی دیوار باغ می‌توان به حصارهای، نرده‌های قدیمی فنس‌ها، نقاشی و يا حتي آینه دکوراتیو اصفهان اشاره کرد که مثلا با طراحی‌هایی متناسب با سلیقه شما و همچنین متناسب با محیط می‌توان دیواری جذاب را برای فضای باغ تداعی کرد.

گروه کوبیسم در این زمینه خالق رویای شما است.

دیدگاه خود را بنویسید