در حال بارگیری...
محوطه سازی باغ ویلا
29 نوامبر

محوطه سازی باغ ویلا (لند اسکیپ)

امروزه افراد برای گذراندن تعطیلات خود از ویلاهایی استفاده می‌کنند که دارای فضایی باشد تا بتوان به راحتی در آن اوقات خود را سپری کنند و همچنین دارای فضایی باشد تا از نظر روحی هم سازگار باشد. استفاده از ایده‌های جذاب برای طراحی باغ محوطه‌ی باغ ویلای شما را زیباتر می‌کند.

محوطه سازی باغ ویلا چیست؟

اهمیت داشتن فضایی زیبا که بتوان در آن آرامش داشت و اوقات خوشی را در آن سپری کرد برای بسیاری حائز اهمیت است. از این رو طراحی‌های زیبا برای محوطه روز به روز در حال افزایش است. اما گاهی افراد بنا به هزینه‌ای که در بر دارد این تصویر را می‌کنند که هزینه آن کار غیر معقولی به نظر نمی‌رسد. اما واقعیت این است که افراد برای تغییر سبک زندگی در فضاهای باز همچون باغ ویلاها و داشتن حس آرامش بیشتر ناگزیر به صرف این هزینه هستند.
که البته برای محوطه سازی و اجرای آن باید حتما از متخصصین ماهری کمک گرفت که کار را آن گونه که مورد پسند است پیش برند. چون اینگونه افراد می‌توانند آن محیط زیبایی که مورد نظر شما و به به سلیقه‌تان است را ایجاد کنند.

محوطه ویلا

محوطه سازی مناسب در طراحی باغ ویلا کجا است؟

در بحث محوطه سازی باغ ویلا ابتدا باید به ایمنی و استاندارد بودن آن توجه کرد. همچنین محوطه سازی به یک جای خاص محدود نمی‌شود. در این جا می‌توان فضاهایی که به نظر زیبا نیست و فضای چشمگیری ندارد را با یک طراحی ایده آل تبدیل به مکانی زیبا و قابل استفاده کرد. هر فضایی که دارای چشم انداز باشد و یا به نوعی در مسیر عبور و مرور قرار می‌گیرد برای محوطه سازی گزینه مناسبی می‌توانند باشند. البته محوطه سازی ویلا طیف گسترده‌ای دارد که از یک باغچه کوچک یا یک زمین بزرگ با کاربرد‌های متفاوت می‌توان طراحی محوطه انجام داد. البته در اینجا هر چه فضا بزرگتر باشد وقت و انرژی بیشتری برای طراحی آن صرف می‌شود و قطعا با افزایش هزینه هم روبرو هست. طراحی فضای ویلا شامل طراحی فضاها، حجم‌ها، و همچنین طراحی‌های گل و گیاه نیز شامل می‌شود.
که در این جا طراحان برای هر فضا به نکاتی باید توجه کنند که ما در این جا شما را با برخی از این نکات آشنا خواهیم کرد.

طراحی محوطه

محوطه سازی و شرایط مکانی محیط

در ابتدا کاری که پیش از طراحی محوطه باید انجام داد بررسی محل اجرای محوطه است. که عدم توجه دقیق به این مرحله از کار حتی می‌تواند طرح را با شکست مواجه کند و آن نتیجه دلخواه را در بر نداشته باشد. برای مثال حتی توجه به وضعیت آب  و هوایی منطقه، اطلاعات درباره گونه‌های گیاهی آن منطقه، بررسی وضعیت خاک، وضعیت آب و نوع آبیاری هم می‌تواند در طراحی هر چه بیشتر فضایی چشمگیر‌تر به طراح کمک کند.
حتی گاهی محدودیت‌هایی از قبیل امکان حذف درختان یا تاسیسات ساختمانی وجود دارد که خود مانع باز بودن دست طراح برای هر نوع طرحی می‌شود. اما در این جا طراحانی هستند که همین محدودیت‌ها را تبدیل به طرحی چشم نواز می‌کنند تا فضای فرح بخش را برای شما به ارمغان بیاورند.
یکی دیگر از محدودیت‌ها بحث هزینه است که در این جا کارفرما با مبلغ در نظر گرفته شده می‌تواند به طراح کمک کند تا با کمترین هزینه و مناسب‌ترین متریال‌ها بتواند توجه کارفرما را به طرح جلب کند. که در این جا قطعا هر چقدر هزینه بیشتری در نظر گرفته شود عدم نیاز به تعمیرات و ترمیم قسمت‌های مختلف در آینه کمتر خواهد شد.

نقشه محوطه سازی

در ابتدا کار بسیار مهمی که باید پیش از طراحی به آن توجه نمود نقشه برداری از محوطه مورد نظر می‌باشد. نقشه برداری مخصوصا در زمین‌های بزرگ کاری حائز اهمیت است که بوسیله آن می‌توان طرحی مناسب را انتخاب کرد. امروزه دستگاه‌هایی نیز وجود دارد. دستگاه‌های مخصوص مثل تئودولیت و توتال که بوسیله آن می‌توان وضعیت خاکبرداری و خاکریزی را برای محوطه مشخص کرد که این مرحله باید از دقت بالایی برخوردار باشد.

نقش محوطه

طرح‌های ساده و طراحی

در این جا طراحان و معماران پس از پلان برداری و خصوصیات بارز زمین مورد نظر طرح‌هایی را به صورت ساده طراحی یا اتود خواهند کرد که پس از مشورت با کارفرما و نهایی کردن طرح مورد نظر آن را به صورت سه بعدی تحویل خواهند داد. البته هزینه طراحی به این شکل بالاتر است اما چون قبل از اجرا می‌توان طرح مورد نظر را مشاهده از مزیت بالایی برخوردار است و همچنین منجر به صرفه جویی در وقت و هزینه نیز می‌شود و کارفرما را در هر چه بیشتر هدفمند کردن کارها کمک خواهد کرد.

محوطه سازی برای باغ

امروزه ویلاها بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته است و همین امر اهمیت محوطه سازی را دو چندان کرده است که اگر محوطه سازی صورت نگیرد یک آشفتگی ذهنی ایجاد خواهد کرد.همچنین محوطه سازی ویلا به بهینه سازی محیط ویلا هم کمک خواهد کرد. و آن دسته از ویلاهایی که برایشان محوطه سازی انجام می گیرد قطعا فضاهای هدفمند‌تری خواهند داشت. گیاهان و درختان نیز در بحث محوطه سازی نمای زیباتری خواهند داشت و همچنین دسترسی به آن‌ها نیز راحت‌تر خواهد بود.
محوطه سازی در معماری محدودیتی ندارد و همان طور که اشاره شد برای هر محوطه‌ای می‌توان طراحی خاص خودش را انجام داد. که طراحی در محوطه بسته به متراژ همان مکان باید صورت گیرد برای مثال درختان بزرگ را نمی‌توان در محوطه‌های کوچک یا گل و گیاه را تنها برای فضاهای بزرگ استفاده کرد.

آلاچیق

انواع سبک‌های طراحی محوطه

در محوطه سازی باغ ویلا باید بسته به متراژ ویلا مکان و سلیقه طرحی را انتخاب نمود که پس از اتمام بتوان فضای چشمگیری را در بر داشته باشد. برای مثال سبک کلاسیک شامل: (باغ مراکشی، باغ ایتالیایی، باغ اسپانیایی و…) یا سبک مدرن شامل: (باغ آمریکایی معاصر) سبک طبیعت گرایانه (باغ ژاپنی، باغ چینی) اشاره کرد. محوطه سازی به سبک باغ ایرانی در سبک کلاسیک جای دارد که در این گونه سبک باید حتما متراژ بالا وجود داشته باشد و فضای کوچک نمی‌تواند آن طراحی ایده آل را ارائه دهد و در سبک مراکشی که بیشتر مناسب جنوب و شمال کشور است که در آن گیاهان نواحی گرمسیری مانند نخل‌ها، غالب هستند. که کم و بیش از این نوع سبک هم می‌توان در نقاطی که آب و هوای سردسیری ندارد نیز استفاده کرد.

اجرای محوطه سازی باغ ویلا

در اجرای محوطه سازی باغ ویلا عوامل مختلفی دخیل هستند که عبارت است از:

  1. نقش مصالح ساختمانی در محوطه سازی
  2. ساخت المان‌ها در ساخت محوطه ویلا
  3. آلاچیق در محوطه سازی
  4. آبنما در محوطه ساز
  5. برکه در محوطه سازی
  6. ساخت استخر در محوطه سازی
  7. کف سازی در محوطه باغ ویلا

در ادامه هر یک از موارد فوق را بررسی خواهیم کرد.

آبنما

1. نقش مصالح ساختمانی در محوطه سازی

در بخش مصالح و متریال در محوطه سازی ویلاها شناخت و انتخاب صحیح مصالح امری است که در کنار ایجاد حس زیبایی در محوطه سازی نیاز به تجربه‌ای دارد که در مورد تغییرات احتمالی این مصالح در مورد شرایط جوی دچار تغییرات ناپسند نباشند. برای مثال علاوه بر مصالحی که در امور ساختمان استفاده می‌شوند مثل آینه دکوراتیو اصفهان بخشی مصالح بطور خاص فقط در محوطه سازی قابل استفاده می‌باشد که اطلاع در این مورد کمک شایانی را در بالا بردن سطح و کیفیت کار محوطه سازی می‌کند.

2. ساخت المان‌ها در ساخت محوطه ویلا

برخی المان‌ها شامل ساخت آلاچیق، آبنما، برکه، استخر، باربیکیو، فضای باز…. می‌باشد که همگی بسته به مساحت و خواست کارفرما قابل اجرا می‌باشد.

3. آلاچیق در محوطه سازی

آلاچیق به هر نوع سرپناهی که در فضای باز استفاده می‌شود گفته می‌شود. که آلاچیق بسته به نوع و کاربرد آن تعاریف گوناگونی دارد. شما می‌توانید با انتخاب یک مکان مناسب برای طراحی آلاچیق فضایی را برای ساعاتی استراحت در فضای باز باغ ویلا انتخاب کنید که حس آرامش بخشی را به همراه دارد.

4. آبنما در محوطه ساز

آبنما المانی است که در چند سال اخیر بسیار مورد استقبال افراد قرار گرفته که در ساخت آن نیز می‌توان از مصالح مختلفی استفاده کرد و همچنین می‌توان از نورپردازی نیز در آبنما استفاده نمود که خود زیبایی آن را بیشتر خواهد کرد. در ساخت آب نما مقدار صدای مورد نیاز بسته به شرایط فضا، نحوه ریزش آب سهولت در نگهداری دارای اهمیت بالایی می‌باشد.

استخر ویلا

5. برکه در محوطه سازی

برکه فضای کوچک (بسته به شرایط و مساحت فضا) بسته‌ای است که آب بدون جریان داشتن در آن قرار دارد. استفاده از برکه در فضا سازی برای ایجاد حس آرامش استفاده می‌شود که از آن حتی می‌توان برای ذخیره کردن آب نیز استفاده نمود و یا حتی استفاده از گیاهانی که به عنوان گیاهان آبزی هستند (نیلوفر آبی، لویو…) نیز می‌توان برای زیباتر کردن برکه نیز استفاده کرد.

6. ساخت استخر در محوطه سازی

استخر یکی از مواردی است که معمولا در ساخت هر محوطه ویلایی از آن استفاده می‌شود. همچنین استخر به دلیل جمع آوری آب، تصفیه و نگهداری از تخصصی‌ترین مواردی است که در محوطه سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

7. کف سازی در محوطه باغ ویلا

یکی از مواردی که زیبایی فضا را اثربخش تر می‌کند بحث کف سازی محوطه است که نیز از اهمیت بالایی  برخوردار است و نیز سخت که می‌تواند نقش مهمی در راهنمایی استفاده کننده، تقسیم فضا،زیبایی،القای حس خاص بر فضا و همچنین بیننده داشته باشد. استفاده مصالح در این بخش برای حفظ امنیت و زیبایی و همین طور استحکام بسیار از اهمیت بالایی برخوردار است.

گروه کوبیسم در این زمینه خالق رویای شما است.

دیدگاه خود را بنویسید