در حال بارگیری...
13 ژانویه

نورپردازی باغ ویلا و نکات مهم آن

یکی از ظرافت‌هایی که در محیط باغ ویلا حائز اهمیت است بحث نورپردازی باغ ویلا و تکنیک‌های به کارگیری آن است که قصد داریم به آن بپرازیم.

نورپردازی باغ ویلا

نورپردازی باغ ویلا یکی از آن دسته مبحث‌هایی است که در طراحی باغ ویلا و دکوراسیون و معماری فضاهای سبز می‌تواند جذاب باشد. در این جا طراحان و کسانی که دیزاین باغ را بر عهده دارند باید نکات مختلفی را در نورپردازی باغ در نظر بگیرند تا به وسیله آن بتوانند به یک فضای دوست داشتنی و جذاب دست پیدا کنند.  تیم طراحان ما در این مقاله سعی بر این دارند تا در مورد نکات تئوری و عملی در نورپردازی باغ کمی صحبت کنیم.

بررسی موضوعات مختلف در نورپردازی باغ

در نورپردازی باغ ابتدا باید نکات مختلفی را در نظر گرفت اعم از نورپردازی ویلا (محیط داخل، محیط بیرون) نورپردازی درخت‌ها و یا حتی درختچه‌ها، نورپردازی نما، محوطه باغ ویلا، آبنما، و همچنین نورپردازی دیوارهای باغ از مهم‌ترین زیر مجموعه‌های نورپردازی باغ هستند. وقتی که صحبت از نورپردازی باغ می‌شود تقریبا تمام این مجموعه به کارمان خواهد آمد.

نورپردازی ویلا

در نورپردازی باغ سوژه‌های درخشان بسازید

بیایید باغی را در نظر بگیریم که یک فضای تاریک دارد یا روشنایی باغ در قسمت‌هایی از آن بسیار کم است به گونه‌ای که اجسام در شب به راحتی قابل مشاهده نیست در اینجا شما می‌توانید سوژه سازی کنید. در اینجا شاید بگویید سوژه چه می‌تواند باشد.
سوژه می‌تواند یک درخت، مجسمه، آبنما یا هر شی دیگری که به نظر شما نور پذیر باشد. نورپردازی‌های  زیبا و به جا  می‌توانند برای یک سوژه احساسی را در بیننده القا کند که یک حس دوست داشتنی از محیط را داشته باشد و همچنین باعث زیبایی منحصر به فردی در شب باشد.
از طرفی اگر نورپردازی باغ باعث خلق سوژه باشد باعث می‌شود سطح اعتبار باغ در ذهن مخاطب افزایش یابد که آن‌ها به فضای باغ شما به عنوان یک محل با اصالت و مورد اعتماد نگاه می‌کنند.

نورپردازی ورودی باغ

در بحث نورپردازی باغ باید به این نکته توجه داشته باشید که نورپردازی ورودی باغ بسیار حائز اهمیت است و می‌تواند یک حس زیبایی را در مخاطب ایجاد کند. پس باید به نورپردازی ورودی باغ توجه ویژه‌ای داشته باشید.
در باغ‌هایی با متراژ زیاد وفضای سبز گسترده، کنترل پخش نور یک هنر  است، در اینجا ابتدا بیاییم محوطه باغ را به مجموعه‌ای از رویدادها دسته بندی کنیم سپس در مورد چگونگی نورپردازی آن بررسی کنیم که اغلب بهتر است برای شروع از نورپردازی ورودی اغاز کنیم.
نورپردازی ورودی یکی از مهمترین و اصلی‌ترین قسمت‌های نورپردازی باغ می‌باشد. برای مثال بیایید دروازه‌های سنگی یا ستون‌های سیمانی را در نظر بگیرید که سطح آن‌ها رنگ روشنی دارد و براق هم نیستند نورپردازی آن‌ها کار فوق العاده جذابی خواهد شد که حس هر مخاطبی را بر می‌انگیزد که اگر این دروازه‌ها دارای ستون های مرتفع باشد می توانید برای نورپردازی این دروازه از تعدادی چراغ دفنی با زاویه پخش نور بسته استفاده نمایید. در این شیوه نور از پایه تا انتهای ستون بالا میرود و باعث ایجاد فضاسازی زیبایی برای دروازه باغ می‌شود.

نورپردازی

نورپردازی درختان

برای نورپردازی درختان ایده‌های مختلفی  وجود دارد. برای مثال نورپردازی درختان بلند قامت تاثیر به سزایی در زیبا جلوه دادن محیط دارد. که این کار باعث ایجاد یک حس قدرت می‌شود. بیایید ورودی باغ را در نظر بگیریم که با تعدادی درخت کاج یا سرو بلند کاشته شده که در مسیر یک سنگ فرش قرار دارند. نورپردازی آن‌ها با چراغ‌های دفنی بسیار زیبا خواهند شد. در این جا باید از نور بسته استفاده کرد تا قامت درختان پوشیده از نور شوند. در این گونه نورپردازی یک حس بلندی و قدرت یک فضای مدرن را در بیننده ایجاد می‌کند.
واما اگر در ورودی باغ درختان بلند قامت وجود نداشته باشد و یا جایی برای کاشت آن نباشد و به جای آن از بوته‌هایی مانند شمعدانی استفاده شده باشد در اینجا باید از چراغ‌های تک ال ای دی یا نقطه ای استفاده کرد. نورپردازی باغ‌ها رویدادهای جذاب و شگفت انگیزی را خلق می‌کنند که درختان نقش بیشتری در خلق زیبایی آن دارند. برای مثال بیایید همان درخت کاج را در نظر بگیرید که این بار در وسط باغ یا یک جای منحصر به فرد کاشته شده حال ما با یک نورپردازی ایده آل زیبایی و بلندای آن را می‌توانییم دو چندان کنیم.
در اینجا دو پرده از نور سفید (منظور سفید یخی و آفتابی است) با ترکیب این دو نور تزیین شده باشد که بلندی و صلابت آن را دو چندان خواهد کرد. نور سفید یکی از بهترین نورهایی که برای درخت‌هایی چون کاج و سدار قابل توجه است و همچنین نور سفید گرم نیز یک مکمل خوب برای درختانی چون راش و بلوط نیز هست.

نورپردازی

عمارت باغ و نورپردازی منحصر به فرد آن

گل سرسبد تمام سوژه‌های باغ عمارت آن است. شما با در نظر گرفتن بهترین نورپردازی عمارت خود می‌توانید یک جلوه ویژه را در محوطه باغ خود خلق کنید تا یک حس دلنشین جذاب و خیره کننده‌ای را در مخاطب ایجاد کند. نقطه مرکز نورپردازی باغ عمارت آن است. اگر شما در بحث نورپردازی طرفدار نورپردازی‌های درخشان هستید عمارت باغتان باید شیک‌ترین و درخشان‌ترین قسمت باغ شما را تشکیل بدهد.
و اما چرا عمارت و نورپردازی حائز اهمیت آن: همان طور که می‌دانید عمارت از متریال‌های مختلفی ساخته شده که هر کدام از این متریال‌ها رنگ و جنس خاصی دارند که در اینجا طراح نورپرداز باید توجه داشته باشد که یک نورپردازی منحصر به فردی طراحی کند زیبا و هماهنگ با عمارت باشد. یک نورپردازی هماهنگ که مناسب رنگ نما باشد و از ابلاف نور جلوگیری کند.
که در اینجا مشاوران ما می‌توانند با پیشنهادهای منحصر به فردشان شما را به هماهنگ کردن هر چه بیشتر نور و متریال راهنمایی کنند.

نورپردازی مجسمه و آبنما در باغ

نورپردازی مجسمه‌ها و آبنمایی که در باغ وجود دارند صحنه‌های دلنوازی را خلق می‌کنند که در ساعات حضور‌تان در باغ در شما یک حس زنده بودن را ایجاد می‌کند. اما در انتخاب رنگ نور باید به رنگ و متریال مجسمه یا آب نما توجه کنید. اگر بخواهید یک آب نما را به یک سوژه تبدیل کنید چراغ آّب نما‌ی ضد آّب با رنگ مناسب آن را انتخاب کنید که چراغ آبنما باید زاویه پخش نور مناسب برای فواره آبنما ساخته شود.
اگر چراغ آبنما دز زیر نازل‌هایی که به هنگام خروج آب از آن‌ها کف می‌کند به کار برید بسیار جذاب و چشمگیر خواهد شد. رنگ چراغ بستگی به سلیقه و همچنین همخانی با محیط باغ شما دارد. که برای مثال رنگ آبی یا سبز فیروزه ای یک حالت رویایی خاصی را به محیط می‌بخشد.
و همچنین گاهی به جای آبنماها از آبشارهای ریزشی یا پرده‌ای در کنار  باغ استفاده می‌شود که نورپردازی آن‌ها نیز یک حس خاصی را در مخاطب ایجاد می‌کند.آبنما

برای نورپردازی باغ‌ از تجهیزات مرغوب استفاده کنید

و اما در  بحث نور پردازی باغ یکی از مسائلی که بسیار حائز اهمیت است که به دلیل این که مساحت هر باغی نیز اندازه و ابعادش با هر باغ دیگری فرق دارد باید تجهیزات به صورت سفارشی و مخصوص همان باغ باشد.که اگر تجهیزات سفارشی و مخصوص همان باغ نباشد سوژه ها آن مقدار نور معینی که مورد نیاز دارند را دریافت نمی‌کنند و این خود یک ضعف در امر نورپردازی می‌باشد و اگر تمام سوژه‌ها مقدار مناسب نور را دریافت کنند اتلاف نور هم به حداقل خود خواهد رسید و همچنین مقدار نورهای مزاحم در باغ هم به حداقل خود خواهد رسید.

گروه کوبیسم در این زمینه خالق رویای شماست.

دیدگاه خود را بنویسید